MENU

Trema Jak ją zwalczyć

27 lutego 2015 • Bez kategorii

Trema to nieodłączny składnik każdego przemówienia. Nie ma jednego sposobu na pokonanie tremy, dlatego powinieneś próbować różnych metod.

Częste występy publiczne

Trema dotyka przede wszystkim te osoby, które występują publicznie dość rzadko i nie są do tego przyzwyczajone. Jeśli chcesz zwalczyć tremę, powinieneś zwiększyć ilość wystąpień publicznych. Po jakimś czasie przestaną one robić na Tobie wrażenie. Dzięki temu szybko nauczysz się panować nad stresem i przyjmować odpowiednią postawę.

Zrelaksuj się

Przestań myśleć o tym, że jesteś zdenerwowany. Zamiast tego zrelaksuj się i pomyśl o czymś przyjemnym. Człowiek jest w stanie myśleć tylko o jednej rzeczy jednocześnie, dlatego, jeśli zajmiesz umysł pozytywnymi sprawami, nie będziesz myślał o stresie. Dobrym sposobem na rozluźnienie jest głębokie oddychanie. Niektórzy przed przemówieniem czytają książki motywacyjne lub słuchają nagrań. Dzięki temu umysł nastraja się do zwycięstwa.

Nigdy nie powinieneś myśleć o tym, że występ się nie uda, ponieważ w takim przypadku nastawiasz się negatywnie.

Przygotuj się

Trema jest znacznie mniejsza wtedy, gdy jesteś perfekcyjnie przygotowany do przemówienia, wiesz, że świetnie się ubrałeś i masz przed wystąpieniem kilka minut na przygotowanie się. W takim przypadku nie musisz się o nic martwić. Wystarczy pamiętać o tym, by przybyć na miejsce odpowiednio wcześnie, a dzień przed przemówieniem powtórzyć sobie jej treść. Im więcej razy to zrobisz, tym większą masz kontrolę nad swoim wystąpieniem i możesz mniej się obawiać tego, że coś pójdzie niezgodnie z Twoimi oczekiwaniami.

Jeśli spóźnisz się i nie będziesz dobrze pamiętał, o czym masz mówić, wtedy stresujesz się znacznie bardziej.

Najlepsi mówcy są tak dobrzy dlatego, że dokładnie przygotowują się do występu.

Podczas przemówienia

Przed przemówieniem sprawdź, jak wygląda sala i gdzie stoi mikrofon. Dzięki temu wejdziesz na nią pewnym krokiem. Gdy już znajdziesz się przed publicznością, policz do trzech i zacznij mówić. Nie śpiesz się i zerkaj do notatek wtedy, gdy zajdzie ku temu potrzeba. Jeśli zapomnisz, o czym miałeś mówić w danym podpunkcie, możesz zająć uwagę publiczności opowieścią, albo zadać jej pytanie. To da Ci czas na przypomnienie sobie dalszego ciągu przemówienia.

Gdy poczujesz, że ogarnia Cię lęk przed przemówieniem, zacznij mówić wolniej i oddychaj głęboko. To pozwoli Ci opanować tremę.

Niektórym osobom pomaga zabranie ze sobą jakiegoś gadgetu, który doda otuchy. Może być to na przykład ulubiony długopis.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

« »