MENU

Struktura przemówienia

27 lutego 2015 • Bez kategorii

Wielu mówców nie może osiągnąć sukcesu dlatego, że zaniedbują oni zachowanie prawidłowej struktury swoich przemówień. Struktura bardzo ważna dlatego, że dzięki niej słuchacze wiedzą, w jakim momencie przemówienia się znajdują. Najlepiej sprawdza się standardowa, trzyczęściowa struktura przemówienia.

Wstęp

Na początku przemówienia niektóre osoby dziękują osobie, która odpowiada za przebieg konferencji. Nie jest to błędem, ale znacznie lepiej jest rozpocząć przemówienie od krótkiej anegdoty, związanej na przykład z podróżą na miejsce przemówienia lub z jakąś znaną osobą, która jest obecna na sali. We wstępie możesz szybko zapowiedzieć, o czym chciałbyś mówić, ale unikaj wymieniania wszystkich podpunktów po kolei. To znudzi słuchaczy. Znacznie lepiej jest przedstawić główny temat przemówienia lub tezę, którą chcesz się zająć.

Rozwinięcie

To główna treść przemówienia. Zwykle rozpisanie tego etapu na papierze nie stanowi problemu – można na przykład zająć się przedstawieniem tych kwestii, które zapowiedziałeś we wstępie. Podczas uroczystego przemówienia, w rozwinięciu pojawiają się głównie historie związane z jakąś osobą lub grupą osób. Jeśli przemówienie jest z okazji inauguracji roku szkolnego, to w rozwinięciu przytacza się na przykład historie osób związanych z placówką. Możliwości są praktycznie nieograniczone.

Wszystko, co zostanie poruszone w rozwinięciu przemówienia, powinno mieć bezpośredni związek z jego tematem. Jeśli nie dostosujesz się do tej zasady i będziesz mówił o wszystkim, co Ci tylko przyjdzie do głowy, szybko zniechęcisz do siebie słuchaczy. Staraj się, by nie robić zbyt odległych dygresji i cały czas mieć w głowie to, o czym powinieneś mówić.

Zakończenie

Najtrudniejszym momentem w trakcie przemówienia jest przejście od rozwinięcia do zakończenia. Wielu mówców w tym momencie zwraca się z jakimś apelem do publiczności lub zachęca ich do działania. Następnie dziękuje się osobom za przybycie i jeśli przemawiamy jako jedna z kilku osób, oddajemy głos następcy.

Przemówienia bez tej struktury

Zastosowanie się do tego podziału gwarantuje, że Twoje przemówienie będzie dobrze skomponowane. Nie oznacza to jednak, że nie można użyć innej struktury i zacząć mówić o problemie bezpośrednio na początku przemówienia. Dzięki temu, że wyeliminujesz wstęp, od razu przykujesz uwagę słuchaczy. To dobre rozwiązanie, gdy poruszasz bardzo ważne kwestie, lub gdy nie masz zbyt dużo czasu na wygłoszenie swojego przemówienia. Nie bój się eksperymentować ze strukturą.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

«