MENU

Jak przemawiać?

27 lutego 2015 • Bez kategorii

Przemawianie dla osoby niewtajemniczonej może wydawać się trudną sztuką, ale można się tego nauczyć. Wystarczy pamiętać o kilku kwestiach.

Plan przemówienia

Bardzo ważny jest plan przemówienia, bo dzięki niemu będziesz pewniejszy siebie. Będziesz też wiedział, co masz powiedzieć w dalszej kolejności. Plan warto przygotować na kilka dni przed przemówieniem i dokładnie sobie przećwiczyć jego poszczególne etapy. Dzięki temu, że będziesz przygotowany, nie będziesz się tak stresował podczas przemawiania i pójdzie Ci znacznie lepiej.

Czas na przemówienie

Pamiętaj o tym, że podczas przemówienia masz określoną ilość czasu. Nie staraj się uwzględnić w przemowie zbyt dużej ilości informacji. Znacznie lepsze będzie krótkie przemówienie, w czasie którego nie będziesz odbiegał od tematu. Aby sprawdzić, jak dużo czasu zajmie Ci przemówienie, powinieneś najpierw przeczytać je na głos, a potem spróbować wygłosić przemówienie z pamięci.

Bardzo ważne jest ustalenie, w którym momencie skończysz swoją przemowę.

Jak mówić

Najlepszym rozwiązaniem zapisanie sobie na kartce poszczególnych etapów przemówienia. Możesz to zrobić na przykład w formie słów kluczowych, dzięki którym będziesz lepiej panował nad strukturą wypowiedzi. Dobrym rozwiązaniem nie będzie na pewno czytanie przemówienia z kartki. W takim przypadku ludzie nie będą Cię chętnie słuchać.

Nie mów cały czas o rzeczach, które wymagają uwagi – urozmaicaj swoją wypowiedź anegdotami lub rzuć raz na jakiś czas żart, pasujący do przemówienia.

Przemówienie nie różni się zbytnio od mówienia do niewielkiej grupy ludzi. Staraj się mówić w naturalny sposób i nie używać zwrotów, których nie słyszy się na co dzień na ulicy. Przemówienie powinno być proste, bo tylko wtedy trafi do serc innych ludzi.

Nie próbuj powiedzieć wszystkiego

Podczas przemówienia możesz użyć projektora lub rekwizytów, które podkreślą Twoje słowa. Na slajdach warto wyświetlić obrazy, tabele z cyframi lub wykresy. Podczas przemowy trudno jest mówić o cyfrach, a ludzie zwykle nie wyciągają z takiej wypowiedzi zbyt wielu korzyści. Znacznie lepiej jest to pokazać.

Jeśli zabierzesz ze sobą zabawny rekwizyt, który pomoże Ci zilustrować jakiś problem, możesz liczyć na większe zainteresowanie publiczności. Dzięki temu łatwiej nawiążesz kontakt z ludźmi i zachęcisz ich do słuchania dalszej części przemowy. Podczas przemowy nie powinieneś czytać całej zawartości slajdów, bo to najszybsza droga do tego, by zanudzić swoją publiczność. Lepiej opowiedzieć krótko, co przedstawia dany slajd.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

»