MENU

Planując przemówienie

27 lutego 2015 • Bez kategorii

Dobre przemówienie to przemyślany i dobrze zaplanowany tekst. Dzięki temu krótkiemu poradnikowi dowiesz się, jak zaplanować przemówienie w taki sposób, by zachęciło ludzi do aktywnego słuchania.

Temat przemówienia

Zanim zajmiesz się za pisanie przemówienia, powinieneś wymyślić jedno zdanie, które streści jego treść. Dzięki temu, będziesz wiedział, czego masz się trzymać podczas pisania kolejnych akapitów przemówienia i nie będziesz odchodził od tematu.

Temat przemówienia to jedna z najważniejszych rzeczy. Musisz dostosować go do potrzeb swojego audytorium. Pomyśl sobie, czego Ci ludzie mogą chcieć się dowiedzieć i na tej podstawie stwórz przemówienie. Jeśli wybierzesz nudny temat, nie uda Ci się zdobyć uznania.

Od ogółu do szczegółu

Gdy już masz temat, wypisz sobie kilka najważniejszych rzeczy, które są z nim związane. Świetnym rozwiązaniem jest wypisanie ich w formie mapy myśli, ponieważ w takim przypadku Twój mózg pracuje znacznie bardziej efektywnie.

Powstrzymaj się jeszcze od rozwijania ich w formie pisemnej. Na pewno niektóre z tych podpunktów pasują do tematu mniej, niż pozostałe. Mogą być to też kwestie, które znasz najmniej lub ich nie lubisz. Najlepiej je usuń i skup się na pozostałych częściach przemówienia.

Dzięki temu zaoszczędzisz sobie pracy. Nie zapomnij o napisaniu wstępu do przemówienia i jego zakończenia. W zakończeniu zwykle podsumowuje się to, co zostało powiedziane w poprzednich częściach przemówienia.

Usuń to, co nie jest potrzebne

Teraz przyjrzyj się swojemu tekstowi i zobacz, czy nie ma w nim rzeczy, które nie nawiązują bezpośrednio do tematu. Najlepiej jest je usunąć, podobnie jak wszystkie puste zwroty, które mają zadanie wartościujące. Najlepiej, jeśli końcowe przemówienie jest o około 20 – 30% krótsze, niż to, co powstało najpierw.

Dzięki temu słuchacze będą mogli poznać tylko te rzeczy, które Twoim zdaniem są najciekawsze.

Dodatki

Nie zapomnij o urozmaiceniu swojego przemówienia. Do tego celu możesz użyć na przykład porównań, cytatów i opowieści. Gdy już masz gotowy tekst przemówienia, przeplataj go tymi elementami po to, by stał się ciekawszy i by nie było ryzyka, że zacznie nudzić słuchaczy. Opowieści sprawiają, że umysł człowieka przechodzi w tryb słuchania i czeka z niecierpliwością na to, co będzie dalej. To dobry sposób na zdobycie uwagi słuchaczy.

Gdy już masz całe przemówienie, sprawdź, czy na pewno wyrobisz się z nim w określonym czasie. Pamiętaj, że czas przemowy może się zmienić i wtedy będziesz coś musiał usunąć.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

« »