MENU

Okoliczności przemówienia

27 lutego 2015 • Bez kategorii

Każde przemówienie jest inne, dlatego, że różnią się one okolicznościami. Jeśli chcesz, by Twoje przemówienie było wyjątkowe i udane, powinieneś dokładnie dopasować je do sytuacji.

Jakie są okoliczności przemówienia

Przemówienie wygłasza się przede wszystkim z uroczystych okazji, ale możesz zostać poproszony także na wygłoszenie przemówienia z bardziej błahego powodu.

Niektórzy mówcy mają problem z przemawianiem, który polega na tym, że w każdym przypadku ich przemówienie zawiera dużą ilość patetycznych zwrotów. W przypadku takich okoliczności, jak na przykład rozpoczęcie roku szkolnego, nie będzie to dobrym rozwiązaniem. Bez względu na okoliczności, warto mówić prosty, zrozumiałym językiem.

W przypadku przemówień pogrzebowych konieczne jest zachowanie powagi i zwrócenie uwagi na rodzinę i znajomych zmarłego.

Przemówienie wygłaszane na dworze różni się od tego, które ma miejsce w auli. W takim przypadku osoba, która mówi, musi zwrócić uwagę na pogodę i w razie potrzeby skrócić swoje wystąpienie.

Jak okoliczności przemówienia wpływają na jego treść?

W niektórych okolicznościach przemówienie może mieć charakter humorystyczny i spontaniczny, a mówca może pozwolić sobie na odchodzenie od tematu. Takie przemówienie będzie pasowało na przykład na weselu lub urodzinach znajomego.

Jeśli przemawiasz na ważnym wydarzeniu lub na rocznicy, powinieneś przygotować się znacznie dokładniej i unikać poruszania tych kwestii, które są za mało poważne. Okoliczności wpływają na temat przemówienia. W przypadku odsłonięcia pomnika bardzo często mówi się o osobach, których on upamiętnia. Przemówienie wyborcze ma za zadanie nakłonić ludzi do tego, by zagłosowali na danego kandydata lub partię.

Należy uważać na treść przemówienia wtedy, gdy wśród grona odbiorców znajdują się zarówno osoby w naszym wieku, jak i ludzie starsi. W takim przypadku lepiej jest dostosować przemówienie do ich potrzeb i unikać nadmiaru żartów. W przeciwnym razie zostaniemy źle odebrani.

Zakończenie

Podsumowując – dobry mówca potrafi się dostosować do różnych warunków podczas przemówienia. W pierwszej kolejności należy bardzo dokładnie wybrać temat przemówienia, a następnie zastanowić się, do jakich osób będziemy przemawiali. W niektórych przypadkach (na przykład podczas mówienia na dworze) wskazane jest stworzenie krótkiego i dobitnego przemówienia, które zachęci ludzi do działania. Gdy masz więcej czasu, możesz podzielić przemówienie na kilka etapów i powoli omawiać kwestie, które mogą interesować publiczność.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

« »